Lśnienie w ciemności. Dla uczczenia dwudziestolecia Lilja’s Library

Okładka książki Lśnienie w ciemności. Dla uczczenia dwudziestolecia Lilja’s Library Clive Barker, P. D. Cacek, Ramsey Campbell, Richard Chizmar, Brian Keene, Jack Ketchum, Stephen King, Stewart O'Nan, Edgar Allan Poe, Kevin Quigley, Bev Vincent
Okładka książki Lśnienie w ciemności. Dla uczczenia dwudziestolecia Lilja’s Library
Clive BarkerP. D. Cacek Wydawnictwo: Zysk i S-ka horror
301 str. 5 godz. 1 min.
Kategoria:
horror
Tytuł oryginału:
Shining in the Dark: Celebrating 20 Years of Lilja's Library
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2022-10-25
Data 1. wyd. pol.:
2022-10-25
Liczba stron:
301
Czas czytania
5 godz. 1 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382027228
Tłumacz:
Jarosław Skowroński
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki The big book of blasphemy Ray Garton, Ryan Harding, Brian Keene, Edward Lee, Monica J O'Rourke, Wrath James White
Ocena 8,0
The big book o... Ray Garton, Ryan Ha...
Okładka książki 21st Century Dead Amber Benson, S.G. Browne, Ken Bruen, Orson Scott Card, Dan Chaon, Christopher Golden, Simon R. Green, Brian Keene, Caitlin Kittredge, Jonathan Maberry, Mark Morris, John Skipp, Duane Swierczynski, Daniel H. Wilson
Ocena 8,0
21st Century Dead Amber Benson, S.G. ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
129 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
73
44

Na półkach:

Trudno ocenić tę książkę, bo opowiadania są bardzo nie równe. Pierwsze z nich jest zdecydowanie najgorsze i trochę wpływa na odbiór pozostałych. Ale kilka na prawdę mi się podobało, najbardziej "Sieć", "Koniec wszystkich rzeczy", "Wciągnięty w ogień"- jedyny prawdziwy horror. I moje ulubione "Księga Strażnika".

Trudno ocenić tę książkę, bo opowiadania są bardzo nie równe. Pierwsze z nich jest zdecydowanie najgorsze i trochę wpływa na odbiór pozostałych. Ale kilka na prawdę mi się podobało, najbardziej "Sieć", "Koniec wszystkich rzeczy", "Wciągnięty w ogień"- jedyny prawdziwy horror. I moje ulubione "Księga Strażnika".

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
210
162

Na półkach: ,

Zbiór opowiadań bez rewelacji. Parę tekstów lepszych, tyle samo gorszych. Najbardziej podobał mi się ten od E.A. Poe. Książkę kupiłem ze względu na Kinga ale jego opowiadanie było jednym ze słabszych.

Zbiór opowiadań bez rewelacji. Parę tekstów lepszych, tyle samo gorszych. Najbardziej podobał mi się ten od E.A. Poe. Książkę kupiłem ze względu na Kinga ale jego opowiadanie było jednym ze słabszych.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
174
68

Na półkach: ,

Całkiem ciekawy zbiór. Wśród młodych i mniej znanych autorów King nie zabłysnął, ale może to i lepiej. Jego nazwisko mnie przyciągnęło, a dzięki temu odkryłam nowych wartych uwagi pisarzy.

Całkiem ciekawy zbiór. Wśród młodych i mniej znanych autorów King nie zabłysnął, ale może to i lepiej. Jego nazwisko mnie przyciągnęło, a dzięki temu odkryłam nowych wartych uwagi pisarzy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
872
688

Na półkach:

Nie taki zbiór straszny jak go malują

Parafrazując jeden z najsłynniejszych cytatów filmowych można śmiało napisać, że każdy zbiór opowiadań jest niczym pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz na co trafisz. Cechą wspólną wszystkich antologii powinien być motyw przewodni oraz fakt, że różnorodność warsztatów poszczególnych autorów sprawia, że każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie. Oczywiście są zbiory lepsze oraz te gorsze a wszystko zależne jest nie tylko od ogólnej kompozycji, ale również poszczególnych tekstów tworzących zbiór oraz samych preferencji czytelnika. Czy dostrzeżemy lśnienie dobrych tekstów w pomroce przeciętności w antologii „Lśnienie w Ciemności”?

Książka „Lśnienie w Ciemności” powstała dla uczczenia dwudziestolecia Lilja’s Library – jednej z najsłynniejszych stron internetowych poświęconych Stephenowi Kingowi i jego twórczości. W zbiorze znajduje się dwanaście opowiadań napisanych przez trzynastu znanych autorów grozy, zajmujących się tym tematem na przestrzeni lat. Znalazły się w nim teksty Cliva Barkera, Edgara Allana Poe, Jacka Ketchuma, Johna Ajvida Lindqvista, Richarda Chizmara oraz innych. Oczywiście nie mogło zabraknąć tekstu samego Stephena Kinga. Oprócz walorów artystycznych okładki, książka może przyciągać poprzez fakt, że większość tekstów albo nie była wcale publikowana, albo w zbiorach czy czasopismach zagranicznych niedostępnych dla polskiego czytelnika. W rezultacie otrzymaliśmy dwanaście nowych z punktu widzenia polskiego czytelnika tekstów, różnorodnych pod względem stylistyki, tematyki grozy oraz podejścia do krótkich form literackich.

Najbardziej rozczarowującym tekstem zbioru jest pierwszy, który o dziwo wyszedł spod ręki Stephena Kinga. Mająca w sobie elementy thrillera psychologicznego chaotyczna opowieść o mordercy zafascynowanym swą demoniczną ofiarą. Tekst z dziwnie porozkładanymi akapitami, wręcz na początku można odnieść wrażenie, że wystąpił błąd w druku. Dodatkowo wprowadzenie elementów tzw. strumienia świadomości narratora potęguje jeden wielki chaos. Aż ciężko uwierzyć, że napisał to Stephen King. Wyjątkowość tekstu tkwi w tym, że co jakiś czas Stephen King przerywa fabułę, aby zwrócić się bezpośrednio do czytelnika, wyjaśniając chociażby pomysł na opowieść. Bardzo dziwne przerywniki i jedyne takie w całej jego twórczości. Wyraźnie czuć jeszcze niedopracowany warsztat. Nic dziwnego, opowiadanie pierwotnie ukazało się w 1971 roku w jakimś magazynie, kiedy King jeszcze literacko eksperymentował. Cóż, eksperyment nieudany.

Wraz z nadejściem drugiego opowiadania sytuacja diametralnie się poprawia. Wspólne opowiadanie Jacka Ketchuma i P.D. Caceka „Sieć” napisane w formie maili, pamiętnikowych wpisów oraz protokołów policyjnych opowiada dobrze nam znaną historię skutków zawierania internetowych znajomości. Choć finał jest w pełni przewidywalny, to w tym procesie powolnego osaczania internetowej ofiary jest coś wciągającego. Jakże łatwo możemy stracić ostrożność oraz lekkomyślnie powierzyć swe zaufanie.

Warto przybliżyć dwa moim zdaniem najlepsze teksty zbioru. Pierwszy „Wciągnięty w ogień” Kevina Quigleya, będący najdłuższym opowiadaniem antologii, skupia się na trójce młodocianych bohaterów uwięzionych w starym domu. Pełna napięcia i emocji młodzieżowa opowieść grozy, która niezwykle wciąga już od pierwszych stron. „Księga Strażnika” Johna Ajvida Lindqvista napisana specjalnie dla tej antologii opowieść w iście kingowym klimacie, przesiąknięta również atmosferą serialu „Stranger Things”. Kilkoro przyjaciół lubi grać w gry fabularne. W trakcie jednej z rozgrywek zostaje niechcący przywołana istota, która od tej pory będzie przez lata towarzyszyła jednemu z nich. Świetna opowieść o dorastaniu, chęci zachowania swego statusu oraz wykorzystywaniu słabości innych. Mroczna i klimatyczna opowieść z zaskakującym zakończeniem.

Skoro o zaskakujących zakończeniach mowa, uwagę zwraca „Miłość matki” Briana Jamesa Freemana. Opowieść o miłości syna do matki, który jest w stanie zrobić wszystko aby ulżyć jej cierpieniom. Zakończenie majstersztyk. Całkowicie odbiegającym od grozy podobnie jak „Miłość matki” jest „Koniec wszystkich rzeczy” Briana Keene, a mimo to wyróżniający się tekst. To opowieść o mężczyźnie, który straciwszy żonę i synka, marzy o tym aby do nich dołączyć. Nie mając odwagi odebrać sobie życie, co ranek z kubkiem kawy w ręku, wychodzi nad rzekę i wyobraża sobie kolejne scenariusze zgłady świata. Depresyjne opowiadanie przepełnione smutkiem i melancholijnym klimatem. Piękna opowieść o tęsknocie za bliskimi. Ostatnim wartym wspomnienia tekstem jest „Mowne serce” Edgara Allana Poe. Cóż, klasyka to klasyka. Opowieść o tym, że wyrzuty sumienia zawsze nas dopadną.

Największym problemem „Lśnienia w ciemności” jest fakt, że w antologii grozy zabrakło grozy. Tylko kilka tekstów może taką cechą się tytułować. Pozostałe są mieszanką thrillera, obyczajówki, dramatu, czy nawet satyrycznej formy. Kilka wyżej wymienionych perełek są tytułowym lśnieniem w ciemności przeciętności pozostałych. Zabrakło również motywu przewodniego, względem którego pozostałe teksty miałyby wspólną łączność. Wydawać by się mogło, że skoro antologia powstała w hołdzie portalowi poświęconemu Stephenowi Kingowi, to oprócz tekstu samego Kinga, pozostałe będą klimatycznie nawiązywały do jego twórczości. Jedynie dwa „Wciągnięty w ogień” i „Księga Strażnika” takowy klimat posiadają. Owszem różnorodność w zbiorach jest jak najbardziej potrzebna, lecz jej nadmiar może wywoływać chaos kompozycyjny, jak w tym przypadku. Jednym słowem miszmasz tekstów, jedynych których pomysłodawca zbioru uzyskał od wydawać by się mogło losowej grupy autorów lub tylko tych, którzy mu odpowiedzieli.

Podsumowując, oprócz kilku dobrych opowiadań, zbiór nader przeciętny. Ani nie polecam, ani nie odradzam, po prostu w chwili wolnego czasu można przeczytać. Choć takie skompresowanie kilkunastu twórczości może spowodować, że potencjalny czytelnik będzie chciał zainteresować się innymi utworami któregoś z autorów a to już dobry prognostyk w przypadku przeciętnej antologii.

Nie taki zbiór straszny jak go malują

Parafrazując jeden z najsłynniejszych cytatów filmowych można śmiało napisać, że każdy zbiór opowiadań jest niczym pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz na co trafisz. Cechą wspólną wszystkich antologii powinien być motyw przewodni oraz fakt, że różnorodność warsztatów poszczególnych autorów sprawia, że każdy czytelnik znajdzie coś...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
333
30

Na półkach:

"Lśnienie w ciemności", to dosyć "średni" zbiór opowiadań. Jak w każdym zbiorze są te gorsze i lepsze. Ale nie było kompletnie nic, co mógłbym zapamiętać na dłużej. Najciekawsze dla mnie opowiadanie było na samym końcu. Ale i tak było najciekawsze, tylko przez wzgląd na moją sympatię dla świata wykreowanego prze H.P. Lovecrafta. A najbardziej byłem zawiedziony tym co napisał C.Barker. Spodziewałem się po nim więcej. Co ciekawe, jestem dosyć mocno odosobniony w tej opinii. Reszta opowiadań raczej niczym się nie wyróżniała. I nie jestem w stanie wskazać żadnego, które byłoby stricte horrorem.
Przerost formy nad treścią. I to spory, bo książka nie dość ze jest pięknie oprawiona, to na dodatek jest sygnowana nazwiskami świetnych pisarzy. Moim zdaniem skok na kasę. Ale nie wątpię że niektóre opowiadania znajdą swoich zwolenników. Nie polecam, ale też nie twierdzę że przeczytanie będzie kompletną stratą czasu. Chyba, że ma się go mało. To wtedy będzie jego stratą

"Lśnienie w ciemności", to dosyć "średni" zbiór opowiadań. Jak w każdym zbiorze są te gorsze i lepsze. Ale nie było kompletnie nic, co mógłbym zapamiętać na dłużej. Najciekawsze dla mnie opowiadanie było na samym końcu. Ale i tak było najciekawsze, tylko przez wzgląd na moją sympatię dla świata wykreowanego prze H.P. Lovecrafta. A najbardziej byłem zawiedziony tym co...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
621
565

Na półkach:

Jak w przypadku wielu innych antologii i kolekcji opowiadań, mamy tu te lepsze i gorsze. Całość jest jednak na dosyć przeciętnym poziomie patrząc przez pryzmat autorów. Z 12 opowiadań tylko 1/3 wypada dobrze, kilka jest ok, ale jest też trochę tak zwanego gruzu.

Do mnie najbardziej trafiło Pidgin i Theresa, które jest dziwne i odpowiednio zakręcone. Mamy tam bowiem nietypowego świętego, który ma zostać wniebowzięty. Tylko anioł chyba coś zrobił nie tak.

Jako fan mitologii Cthulhu doceniam też opowiadanie kończące zbiór - Księga Strażnika.

Jak w przypadku wielu innych antologii i kolekcji opowiadań, mamy tu te lepsze i gorsze. Całość jest jednak na dosyć przeciętnym poziomie patrząc przez pryzmat autorów. Z 12 opowiadań tylko 1/3 wypada dobrze, kilka jest ok, ale jest też trochę tak zwanego gruzu.

Do mnie najbardziej trafiło Pidgin i Theresa, które jest dziwne i odpowiednio zakręcone. Mamy tam bowiem...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
464
231

Na półkach:

Marna.

Marna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
783
608

Na półkach:

Zbiór dwunastu opowiadań. Miały być opowiadania grozy, ale okazało się, że niekoniecznie.

"Niebieski kompresor" jak na Kinga dość słabe. Może gdyby było odrobinę bardziej rozwinięte wyszłoby lepiej.
"Sieć" to historia krótka, ale treściwa, ze świetnym zakończeniem.
"Opowieść o Holocauście" zaczęła się intrygująco, ale okazała się kompletną klapą. Nie wiem, co to opowiadanie robi w zbiorze grozy.
"Aeliana" to dobre opowiadanie fantasy, może mało w nim grozy, ale było dość niepokojące.
"Pidgin i Theresa" to jakiś dziwny twór. W sumie może coś ze mną jest nie tak, ale nie zrozumiałam jego genezy, ani co też autor miał na myśli.
"Koniec wszystkich rzeczy" mimo krótkiej formy jest pełne emocji i treści. To chwytający za serce, przejmujący opis żałoby.
"Cmentarny taniec" z początku tajemnicze, snute ładnym językiem, na koniec traci swój urok.
"Wciągnięty w ogień" to jedno z dłuższych opowiadań w tym zbiorze, jedno z niewielu, w których faktycznie kryje się horror. Opowiadanie nie tylko trzyma w napięciu, ale też ukazuje, jak łatwo zmienić się z ofiary w zimnego oprawcę.
"Towarzysz" również jest ciekawym opowiadaniem grozy, z gęstą i ciężką atmosferą. Jedno z lepszych w tej książce.
"Mowne serce" ma świetny klimat, autor umiejętnie buduje napięcie. Bardzo dobre.
"Miłość matki" według mnie również nie jest opowiadaniem grozy, za to oddaje wiele emocji i ma zupełnie niespodziewane zakończenie.
"Księga Strażnika" to długie opowiadanie zainspirowane mitologią Cthulhu. Ciekawe, dopracowane- dobre.

Podsumowując, jak zwykle bywa ze zbiorami opowiadań, treść była mocno nierówna. Mimo że utwory w nim zawarte w większości nie mają zbyt wiele wspólnego z grozą, w większości zasługują na to, aby je poznać. Warto przekonać się samemu.

Zbiór dwunastu opowiadań. Miały być opowiadania grozy, ale okazało się, że niekoniecznie.

"Niebieski kompresor" jak na Kinga dość słabe. Może gdyby było odrobinę bardziej rozwinięte wyszłoby lepiej.
"Sieć" to historia krótka, ale treściwa, ze świetnym zakończeniem.
"Opowieść o Holocauście" zaczęła się intrygująco, ale okazała się kompletną klapą. Nie wiem, co to...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
54
54

Na półkach:

🦇 Na mój osobisty zastój czytelniczy nie ma lepszego lekarstwa niż zbiory opowiadań. Jest to według mnie forma szybka i w większości nie tak intensywnie angażująca emocjonalnie. W każdym zbiorze są bowiem historie przez które “przelatujemy” bez większego zastanawiania się, ale również i takie, które zostaną z nami na dłużej.

Z opowiadaniami znajdującymi się w zbiorze “Lśnienie w Ciemności” było dokładnie tak samo - niektóre z nich nie zostawiły w moich myślach niczego nowego. Inne jednak bardzo mnie zaangażowały sprawiając, że brnęłam przez nie jednym tchem.

Jedne niosły ze sobą powiew nostalgii (Edgar Allan Poe - “Mowne Serce”),inne znowu były wykreowane na coś nieszablonowego i nowego. Dzięki temu jest to zbiór niesamowicie oryginalny i spójny całościowo - a według mnie na pewno wart poznania.

Moją uwagę zwróciły najbardziej opowiadania:
“Wciągnięty w Ogień” Kevin’a Quigley’a - mająca w sobie według mnie vibe “Magicznych Lat,” historia 10-letnich chłopców udających się do mrocznego domu strachów, który zamienia się w śmiertelną pułapkę. W tę historię zaangażowałam się w całości, a zakończenie zdecydowanie mnie nie rozczarowało.
“Księga Strażnika” Johna Ajvide’a Lindqvist’a - niesamowicie mroczna, niepokojąca historia która dała mi autentyczne ciarki. Historia o młodzieńczym nękaniu i zemście. Chciałabym również dodać, że fani gier RPG i Lovecrafta będą w pełni usatysfakcjonowani.
“Miłość Matki” Brian’a Jamesa Freemana - żałuję, że było takie krótkie ponieważ pomysł o tym, do jakich rzeczy może popychać nas toksyczna miłość i chore przywiązanie (a może po prostu lęk przed samotnością?) był według mnie przerażający. Do tej pory po zapoznaniu się z tą historią czuję się niekomfortowo.
“Pidgin i Theresa” Clive’a Barkera - surrealistyczne i obrzydliwe, w klimatach weird fiction. czytając je czułam się, jakbym oglądała jakiś “chory” obraz. Fenomenalne.
“Sieć” Jack’a Ketchuma oraz P.D Cacek’a - łatwo było odgadnąć zakończenie tej historii ale według mnie była ona bardzo angażująca

🦇 Na mój osobisty zastój czytelniczy nie ma lepszego lekarstwa niż zbiory opowiadań. Jest to według mnie forma szybka i w większości nie tak intensywnie angażująca emocjonalnie. W każdym zbiorze są bowiem historie przez które “przelatujemy” bez większego zastanawiania się, ale również i takie, które zostaną z nami na dłużej.

Z opowiadaniami znajdującymi się w zbiorze...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1339
676

Na półkach: , , ,

"Lśnienie w ciemności" to bardzo nierówny zbiór opowiadań. Jest tu kilka bardzo słabych tekstów, kilka przeciętnych ale na szczęście są też 3 perełki.

Poniżej kilka moich uwag na temat wszystkich opowiadań:

"Niebieski kompresor. Opowiadanie grozy" - Stephen King

Nie wiem jak do tego doszło. Jak mój Mistrz mógł spłodzić coś takiego. Ten tekst nigdy nie powinien powstać a jeśli już powstał to nigdy nie powinien zostać wydany. Prawdziwy czytelniczy koszmarek.

Ocena może być tylko jedna czyli 1/10.



"Sieć" - Jack Ketchum, P.D. Cacek

Zdecydowanie jeden z najlepszych tekstów tej antologii. Opowiadanie może i przewidywalne ale doskonały sposób poprowadzenia narracji i sam pomysł sprawiły, że czyta się to doskonale.

Moja ocena to 9/10


"Opowieść o Holocauście" - Stewart O'nan

W skrócie ... dziwny tekst. I nic więcej nie mam do dodania. Też nie rozumiem idei powstania tego opowiadania.

Moja ocena to 1/10


"Aeliana" - Bev Vincent

Nie najgorsze opowiadanie. Bardziej fantastyka niż groza. Może nie zapada specjalnie w pamięć ale czyta się dobrze.

Moja ocena to 6/10


"Pidgin i Theresa" - Clive Barker

Jest dość dziwnie a nawet dziwacznie. Ale wiadomo to Clive Barker. Jednak opowiadanie stopniowo mnie wciągnęło i nawet zaskoczyło.

Moja ocena to 6/10


"Koniec wszystkich rzeczy" - Brian Keene

W zasadzie to dramat a nie groza. Ale czy to właściwie się wyklucza? W każdym razie nie było najgorzej.

Moja ocena to 5/10


"Cmentarny taniec" - Richard Chizmar

Tekst który szybko uleciał z mojej głowy. Napisane to niby nieźle ale nic nie stracimy jeśli nie przeczytamy.

Moja ocena to 4/10


"Wciągnięty w ogień" - Kevin Quigley

Opowiadanie dobrze się zaczęło. Była spora dawka grozy. Jednak stopniowo zacząłem się nudzić. Trochę szkoda bo potencjał był a wyszło raczej przeciętnie.

Moja ocena to 5/10


"Towarzysz" - Ramsey Cambell

Mogło być zdecydowanie lepiej. Stary lunapark zawsze obiecuje grozę. Ale czegoś w tym opowiadaniu zabrakło.

Moja ocena to 4/10


"Mowne serce" - Edgar Allan Poe

Po wielu próbach zrozumienia i polubienia twórczości EAP, dałem sobie spokój. Zdecydowanie ie moje klimaty.

Moja ocena to 4/10


"Miłość matki" - Braian James Freeman

Krótkie ale mocne i zaskakujące opowiadanie. Jak widać groza nie jedno może mieć imię.

Moja ocena to 9/10


"Księga strażnika" - John Ajvide Lindqvist

Zupełnie nieznany mi autor i ogromne zaskoczenie. Zdecydowanie najlepszy tekst w tej antologii. Mam wielki sentyment do klasycznych gier RPG z mistrzami gry. Ileż nocy na studiach zarwałem bawiąc się w ten sposób. A wracając do opowiadania ... pomysł, dialogi, postaci ... wszystko tu zgrało. Chętnie przeczytam coś więcej tego autora.

Moja ocena to 10/10. Niżej ocenić się tego po prostu nie da.


Średnia całej antologii wypada więc na 5/10. I taka właśnie jest ta książka, bardzo przeciętna i nierówna. Jednak dla 3 opowiadań zdecydowanie warto to przeczytać.

"Lśnienie w ciemności" to bardzo nierówny zbiór opowiadań. Jest tu kilka bardzo słabych tekstów, kilka przeciętnych ale na szczęście są też 3 perełki.

Poniżej kilka moich uwag na temat wszystkich opowiadań:

"Niebieski kompresor. Opowiadanie grozy" - Stephen King

Nie wiem jak do tego doszło. Jak mój Mistrz mógł spłodzić coś takiego. Ten tekst nigdy nie powinien powstać a...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    159
  • Chcę przeczytać
    134
  • Posiadam
    54
  • 2023
    10
  • 2022
    8
  • Horror
    6
  • Teraz czytam
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • Chcę mieć
    2
  • Chcę kupić
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Lśnienie w ciemności. Dla uczczenia dwudziestolecia Lilja’s Library


Podobne książki

Przeczytaj także